Експериментът на Дарий от 3б клас и опазването на природата

Дарий Папета, ученик от 3 клас на ОУ Васил Априлов

Дарик отдавна се занимава сериозно с биология и полага много усилия за опазването на природата и нейното изучаване. Постоянно заема челни места в различни състезания и олимпиади по природни науки.

Това лято той свърши голяма екологична работа по проучване върху ентомофагите, за да помогне на еколозите да запазят полезните видове насекоми без използването на инсектициди. Международната организация „Future World” оцени тази работа и присъди 1-во място на Дарик в международния екологичен конкурс „Heroes of the Planet”. И дори заснеха история, в която разказаха подробно за младия изследовател. Видео можете да видите тук

https://www.facebook.com/FutureWorldBulgaria/posts/pfbid02XouvNfK9yqvErLCFHomx82QG4zFij9zrsRA1prcxc6vq8tGdSBa1Mw1pjGtWci6Pl

Сега Дарик провежда същия експеримент за биологично отглеждане на ентомофаги в училищната градина за защита на растенията от вредители без използване на инсектициди. Ако този експеримент успее, тогава ще бъде възможно да се направи предложение до кметството на града с универсалното въвеждане на този опит.

Накратко за същността на експеримента от Дарик:

В света има много насекоми вредители, които унищожават полезните растения и техните плодове, които са толкова необходими за човека. Хората са принудени да третират растенията с инсектицидни отрови, за да не загубят бъдещата си реколта. Но заедно с вредителите умират и много полезни организми. Сред тях, например, опрашващи насекоми: пчели, оси, пеперуди. Инсектицидите също са опасни за хората.

Дарик: „Специално отидох до морския парк и пристанището, за да преброя точния брой заразени храсти. И открих, че всеки 9 храста от 10 (навсякъде в града и парка!) са опасно населени с листни въшки, които изсмукват жизнените сокове от растението. Обърнете внимание: във Варна 90% от розовите храсти са засегнати от листни въшки! Този проблем трябва да се реши по някакъв начин! Ако третирате розите с инсектициди, десетки хиляди полезни насекоми ще умрат заедно с листните въшки!“

„Сега светът търси начин да контролира вредителите без използването на опасни химикали, за да спаси дивата природа. Реших също да намеря супергерой, който може да спаси розите от вредители!“

„В научната литература започнах да търся естествен враг на листните въшки и в крайна сметка го намерих! Златоочица  е естествен биоконтролер, ентомофаг, който се бори срещу 80 вида вредни насекоми! Помага да се отървете от градински листни въшки, насекоми, различни видове акари, гъсеници. Унищожава яйцата на колорадските бръмбари и поврежда пашкулите дори на най-отровните паяци. Както ларвите, така и възрастните се справят отлично с малките насекоми, като по този начин спасяват много растения от смърт! Една златоочица по време на периода на развитие унищожава от 200 до 300 яйца, ларви и възрастни насекоми (от 20 до 60 вредители на ден).“

„След като проучих характеристиките на живота на тази ентомофаг, аз, като експеримент, реших да построя къща, за да ги привлека и зимувам. Lacewing обичат да прекарват зимата, криейки се в тесни пукнатини, затова направихме входовете на къщата тесни. Като пълнител използвахме борови шишарки, защото те не са податливи на мухъл. В дъното на къщата са предвидени дупки за отстраняване на излишната влага след дъжд. В резултат на проучване ви представям нашата работа! Това е къща за цяла колония от златоочици. Сигурен съм, че всички те ще спасят не само тази цветна леха, но и всички най-близки цветни лехи! „