STEM

ОУ „Васил Априлов“ град Варна е одобрено по Национална програма „Изграждане на училищна STEM среда и високотехнологични оборудвани и свързани класни стаи“. Средствата предоставени по проекта са в размер на 362 605,96 лв.

Тази програма се фокусира върху изграждането на цялостна среда, както физическа така и технологично оборудвана за обезпечаването на иновативното и интерактивно обучение на учениците във всеки един образователен етап, съобразени с учебните STEM дейности.

STEM – търси и цели да вдъхнови и мотивира по нов начин стремящите се към усвояване на нови знания ученици. Идеята му е интеграцията на отделните предмети в образованието за осъществяване на по-голяма цел, като това ще подпомогне на децата да разберат връзките между предметите, които изучават в училище.

Проектът предвижда зона с фиксирани мебели за практическа работа, гъвкава зона с леки и преместваеми мебели за дискусии, презентации и демонстрационна техника – ще бъде използван интерактивен дисплей, поставен на мобилен стенд за свободно преместване в зависимост от организацията на групите.

В училищния STEM център ще включим направленията:  „Природни науки“, „“Зелени технологии и устойчиво развитие““ и „Математика и Информатика“.

Училищната STEM среда ще бъде разположена в по една обособени стаи и прилежащи коридори на трите етажа на училището, разпределени по направления и етапи на образование на учениците. На първия етаж и коридора ще бъде обособен център по „“Математика и информатика““, на втория – „“Зелени технологии и устойчиво развитие““, а на третия – „“Природни науки““ 

В рамките на бюджета от 60 0000 лв. ще изградим 8 ВОСКС, които ще са в следните помещения: две в STEM центъра, другите 6 – извън STEM центъра.

Предметите, към които е насочена дейността на STEM центъра, са:

 – човекът и природата;

 – химия и опазване на околната среда;

 – физика и астрономия;

 – биология и здравно образование;

– география и икономика,

 – математика;

 – компютърно моделиране и информационни технологии. 

Ще изградим „“Център по природни науки, изследвания и иновации““, който цели да се създадат условия за прилагане на научените в часовете теоретични знания, които да допринесат за придобиване на опит при решаване на реални проблеми чрез интегриране на придобито знание от различните области в обучението чрез:

  1. Провеждане на интердисциплинарни учебни дейности с конструктори по роботика и внедряване на методиката “Учене чрез игра” и „“Учене чрез правене““, която поощрява изследователския подход в обучението по определните предмети и улеснява интегрирането на предметно знание от различни научни области като подпомага провеждането на проектно-базирано обучение, ангажира учениците в практически дейности и водене на дискусии по теми от реалния живот. Учебни предмети в начален етап, където ще се използват конструкторите са компютърно моделиране, математика, технологии и предприемачество, човекът и природата, човекът и обществото. Учебните предмети в прогимназиален етап са компютърно моделиране и информационни технологии, математика, технологии и предприемачество, човекът и природата, физика и астрономия, география и икономика, биология и здравно образование.

  2. Ще се развият и надградят умения  за работа по проекти, чрез внедряване на дигитални технологии. Ще се използват споделени преносими компютри и електронни профили за всеки ученик и учител във всички учебни предмети, посочени по-горе.

  3. Ще внедрим програмата „“Умения за иновации““ на Интел, която се базира на над 90 STEM учебни проекта (21 специално преведени и адаптирани на български език), всеки от които съдържа по минимум 3 учебни часа съдържание по учебните предмети като информационни технологии, информатика, биология, химия, физика, математика, история, география, хуманитарни науки и езиково обучение. Програмата интегрира дигитални технологии и практическа изследователска работа в направление STEM, като във всеки учебен проект учениците и учителите изработват реален продукт, базиран на проучване, изработване, анализ на данни и представяне на крайния резултат. От гледна точка на оборудване и дигитални технологии за осъществяване на „“Умения за иновации““ в училището ще се използват споделени и персонални преносими компютри и електронни профили за всеки ученик и учител, така че да се развиват и дигиталните умения на включените учители и ученици.

  4. Прилагане на теоретичните знания в училищната STEM среда за придобиване на опит при решаване на реални проблеми чрез съвременно оборудване за експериментална работа. Включваме посочените по-горе предмети, поради практическото им приложение в живота и свързаността помежду им – ще могат да се организират и провеждат интегрирани уроци. Учениците ще видят връзките между предметите и връзките на изучаваното с реалния живот; ще експериментират; ще правят изводи; ще работят в екип и ще мислят творчески. Педагогическите специалисти ще планират съвместно урочни занятия в началото на учебната година, така че съдържанието да отговаря на учебните програми по различните предмети.“                   

-зона за социализация, срещи и почивка;