НАРКОТИЧНИ ВЕЩЕСТВА
Наркотичните вещества (наркотиците) са група фармакологични вещества, които действат предимно върху централната нервна система и при внасяне в организма предизвикват ступор, който може да се чувства като успокоение или наркотичен сън.
В българския политически и юридически контекст, терминът наркотик обхваща широк кръг от най-различни субстанции, които са или напълно инкриминализирани или строго регулирани. Такива са редица растителни вещества и техни производни като тютюн, алкохол, канабис, кокаин, опиум и негови деривати, между които пантопон, морфин, хероин, кодеин, а също и други препарати, употребявани в медицината, като сънотворните средства.
Повече информация за различните видове вещества може да откриете на адрес: https://www.drugsinfo-bg.org/azbuka-na-narkoticite/obshto-za-narkotitsite/
ДЕТЕТО ПОСЯГА КЪМ НАРКОТИЦИ – КАК ДА ОТКРИЕМ НАЙ-РАННИТЕ ПРИЗНАЦИ?
- Физиологични признаци
- Тялото дава сигнали и издава употребата на наркотици.
- Очите. Употребата на всяка дрога се изписва в очите. Издават я: зачервяването на склерата, нездравият блясък, липсата на светлочувствителност на зениците (те постоянно са разширени или свити).
- Нарушен режим на сън. Подрастващият може да не спи с денонощия. В други случаи е извънредно сънлив и вял.
- Сривове в работата на организма. Могат да настъпят следните промени – рязка променя в теглото, бледност и сухота на кожата, неприятен мирис от тялото или от устата.
- Нарушение на апетита. Резките промени във вкусовите предпочитанията, отказ от храна или прекомерен апетит, силна жажда. Всичко това може да е тревожен сигнал за родителите.
- Има и други признаци, на които следва да се обърне внимание. Сред тях са прекомерна активност, отбягване на разговори на темата за наркотиците, забавени реакции, вялост на речта.
- Психологични признаци
- Затвореност. Често подрастващите, които употребяват наркотици, от страх да не бъдат разобличени, се затварят в себе си и стават необщителни. Те не искат да отговарят дори на обичайни на въпроси: „Как мина деня ти?“ и ,,С какво се занимава днес?“, „С кога се разхожда?„ и т.н.
- Промени в настроението. Резки преходи от безразличие към активност, от веселие към униние.
- Агресивност. Като правило, тези, които употребяват наркотици, проявяват агресия, не само към околните, но и спрямо предмети и събития. Тийнейджърът може да излезе от кожата си, когато чуе как кучето лае от прозореца или да побеснее, че чашата не е сложена правилно на обичайното ѝ място.
- Загуба на интерес към живота. Отказ от любимо хоби, пълна безучастност, загуба на интерес към заниманията в училище, в университета и приятелите – също издават употреба на наркотици.
- Грубост към членовете на семейството. Тъй като подрастващият съзнава, че семейството не приема и не одобрява, това че употребата наркотици, той започва да се отнася грубо с тях.
- Макар
и не съвсем типични са и следните прояви:
- нерешителност;
- дълъг престой на улицата;
- рязка промяна на намеренията, когато е планирано нещо спешно;
- използване на специфичен сленг;
- опити да скрие телефонния си чат;
- смяна на приятелите – нови и непознати приятели.
Или пък, ако откриете в дома си подозрителни предмети за пушене като: алуминиево фолио, празни опаковки от лекарства, запалки, цигари.